default-logo

E ÎN SEMIFINALE !!! Revenire spectaculoasă pentru Simona Halep la Roland Garros: A întors meciul din sferturi cu Svitolina, câștigând 3-6 7-6 6-0

Meci incredibil în sferturile de finală de la Roland Garros! Simona Halep a câștigat 3-6 7-6 6-0 cu numărul 6 mondial Elina Svitolina după o revenire spectaculoasă de la 3-6 1-5 în setul 2 pentru adversara sa din Ucraina. Și în primul set românca a reușit să întoarcă parțial scorul de la 0-5 la 3-5, dar adversara a reușit să închidă la 3-6.

În semifinale de la Paris, Simona Halep o va întâlni pe Karolina Pliskova, numărul 3 WTA. Sportiva din Cehia s-a impus în sferturi 7-6 6-4 contra Carolinei Garcia.
Cu prezența în semifinale Simona Halep își îmbunătățește perfomanța de anul trecut când pierduse în turul 4 cu Sam Stosur, 6-7 3-6.

Cea mai bună performanță la French Open și într-un turneu de Grand Slam pentru Halep a fost finala din 2014, pierdută cu Maria Sharapova, 4-6 7-6 4-6.