default-logo

Festivalul de Muzica Veche 2015 – editie jubiliara

Adaugat pe 13 Sep 2015
De :
Comentarii oprite

banner2015FESTIVALUL DE MUZICĂ VECHE TIMIŞOARA, Ed. X-a
13 Septembrie – 6 Octombrie 2015

13 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‘The flourishing of the Concerto Grosso’ – direcţia artistică Amandine Beyer
AMANDINE BEYER & GLI INCOGNITI
AMANDINE BEYER, vioară solo
ALBA ROCA, vioară barocă
DOMITILLE GILON, vioară barocă
CODRIN EMANDI, vioară barocă
DIANA EMANDI, vioară barocă
KATARINA ALEKSIÇ, vioară barocă
MARTA PARAMO, violă barocă
OTTAVIA RAUSA, violă barocă
MARCO CECCATO, violoncel baroc
REBECA FERRI, violoncel baroc
BALDOMERO BARCIELA, violone
FRANCESCO ROMANO, theorbăimișoara, 13 septembrie
ANNA FONTANA, clavecin, orgă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
A. CORELLI, G.F. HANDEL, E.F. DALL’ABACO

15 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‘Musica Boscareccia’ – direcţia artistică Thor-Harald Johnsen
UNITED CONTINUO ENSEMBLE
JULLA VON LANDSBERG, soprană
THOR-HARALD JOHNSEN, lăută, chitară barocă, chitarra battente
THOMAS BOYSEN, lăută, chitară barocă
JÖRG MEDER, violone
THOMAS ENGEL, recorder
DIANA EMANDI, vioară barocă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
J.H. SCHEIN

16 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Non udite lo parlare?’, la voce del violino baroco – direcţia artistică Enrico Onofri
IMAGINARIUM ENSEMBLE
ENRICO ONOFRI, vioară barocă
ALESSANDRO PALMIERI, violoncel baroc
SIMONE VALLEROTONDA, archlute
TAKASHI WATANABE, clavecin, orgă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
A, CORELLI, G.MARCO UCCELINI, D. CASTELLO, F. ROGNONI, R. ROGNONO, G. B. FONTANA, G. P. CIMA, A. VIVALDI, F.M.VERACINI

18 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‘Calatoria capitanului Tobias Hume’
LES BASSES REUNIES
GUIDO BALESTRACCI, lyra viol & discant viol
BRUNO COCSET, lyra viol, tenor viol & alto viol
HENRIKKE GJERMUNDSEN RYNNING, bass viol
EMMANUEL JACQUES, bass viol
RICHARD MYRON, consort viol bass
BERTRAND CUILLER, clavecin, orgă

CHARLES RICHÉ, lutier, constructor instrumente istorice – conferinţă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
T. HUME, O. GIBBONS, J. BULL, C. WOODCOCK – E. BEVIN – W. BYRD

22 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Danza’ – direcţia artistică Vincent Dumestre
LE POÈME HARMONIQUE
VINCENT DUMESTRE, teorbă, chitară
ISABELLE DRUET, mezzo soprană
FIONA-EMILIE POUPARD, vioară barocă
LUCAS PERES, basse de viol
FRANÇOISE ENOCK, violone
SAMUEL DOMERGUE, percuţie

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
L. de BRICEÑO, LE BAILLY, É. MOULINIÉ, A. MARTIN Y COLL, F. BERXES

24 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚La Clessidra’
MARCO BEASLEY, tenor
STEFANO ROCCO, teorbă, chitară barocă
FABIO ACCURSO, laută

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
E. DE CAVALIERI , J. PERI, F. CORBETTA, G. CACCINI, S. CORNETI, C. MONTEVERDI, A. WILLAERT, F. ACCURSO

25 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‘Pastime with good company’
VERONIKA SKUPLIK, vioară barocă
ANDREAS AREND, laută, teorbă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
J. SOMMER/J. DOWLAND, N. MATTEIS, J. PLAYFORD, J. STEFFENS, H. ECCLES, G. MUFFAT, G. FINGER, C. MATTHIA AB EHRENRUEFF

27 SEPTEMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Echoes of Saint Mark’s’ – direcţia artistică Bruce Dickey
CONCERTO PALATINO
BRUCE DICKEY, cornetto
DORON DAVID SHERWIN, cornetto
VERONIKA SKUPLIK, vioară barocă
CATHERINA AGLIBUT, vioară barocă
SIMEN VAN MECHELEN, trombon
CHARLES TOET, trombon
CATHERINE MOTUZ, trombon
WIM BECU, trombon
MARCIN SZELEST, orgă

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
G. GABRIELI, A. TROMBETTI, G. ROVETTA, G.B. GRILLO, G.P. da PALESTRINA, F. USPER, T. MASSAINO

1 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‚Pasar calles, Pasar cortes.’
LA FOLLIA BAROQUE ENSEMBLE TIMIŞOARA
CODRIN EMANDI, vioară barocă
DIANA EMANDI, vioară barocă
CIPRIAN CAMPEAN, violoncel baroc
PAOLA ERDAS, clavecin
SIMONE VALLEROTONDA, archlute

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
A. VIVALDI, N. MATTEIS, G.B. VITALI, H. KAPSBERGER, F.F. PALERO, A. CABEZON, A. FALCONIERI

4 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
‘Die Kunst Der Fuge’
HOLLAND BAROQUE SOCIETY
JUDITH STEENBRINK, vioară barocă
NADINE HENRICHS, vioară barocă
ESTHER VAN DER EIJK, violă barocă
BARBARA KERNIG, violoncel baroc
TINEKE STEENBRINK, harpsichord

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
J.S. BACH

6 OCTOMBRIE, ora 20, Biserica Evanghelică Lutherană (Punctele Cardinale)
„AFFEKTENLEHRE”
DOREL IUGA, traverso
GIANLUCA CAGNANI, orgă/clavecin

ȊN PROGRAM LUCRĂRI DE:
J. S. BACH, BUXTEHUDE, J MATTHESON, J KIRNBERGER

Despre Autor

Articole asemanatoare