default-logo

Gala premiilor de excelenţă pentru românii din comunităţile istorice

img_8244Bucureşti, 30 ianuarie 2017

La Bucureşti, a avut loc, luni seara, Cea de-a doua ediție a Galei premiilor de excelență pentru românii din comunitățile istorice. Ceremonia s-a desfăşurat în sala Pictură a Teatrului Naţional I.L.Caragiale.

Organizat de Institutul Cultural Român, evenimentul a prilejuit recunoașterea contribuției unor personalități ale vieții socio-culturale din cadrul comunităților românești la păstrarea identității naționale, prin promovarea limbii și culturii române în țările de reședință.img_8249
În deschiderea ceremoniei, preşedintele Institutului Cultural Român, Radu Boroianu a salutat înfiinţarea Ministerului pentru Romănii de Pretutindeni , “pentru a nu mai fi pusa la îndoială toată gândirea noastră frăţească pentru ei “. Consilierul prezidenţial, Sandra Pralong a afirmat, la rândul său, că “laureaţii premiilor ICR sunt, în locurile unde trăiesc, promotorii unui spirit românesc milenar şi ai unui model românesc de succes, de protejare a drepturilor minorităţilor naţionale”.

img_8259Dar, iată premiile acordate de Institutul Cultural Român şi Centrul Eudoxiu Hurmuzachi:

Din Republica Moldova, au fost premiați: Maria Bulat-Săhărneanu – editorialist, autoare și realizatoarea de emisiuni la postul de radio Vocea Basarabiei; Nicolae Negru — editorialist la Ziarul Național din Chișinău și la numeroase reviste și ziare de pe cele două maluri ale Prutului; Artemis Bălan – vicepreședintele Asociației „Tinerii Moldovei”; Vlad Cubreacov – jurnalist, expert în problematica minorităților românești din spațiul ex-sovietic, președintele Asociației „Răsăritul Românesc”; Svetlana Stoinov – director al Liceului „Mihai Eminescu” din Comrat, Regiunea Autonomă Găgăuzia, și Vasile Kovaliov, fost deținut politic, originar din zona Nistrului, care a petrecut 64 de ani în cea mai cruntă regiune a Gulagului, Kolyma, ultimul basarabean supraviețuitor al lagărelor cu regim sever din Estul Extrem al Siberiei; Postul 10 TV, care difuzează producții media din cadrul proiectului Unirea TV – premiu pentru debut pe piața media din Republica Moldova.
Din sudul Basarabiei (Ucraina) au fost premiați: Petru Șchiopu — președintele Alianței Creștin-Democrate a Românilor din Regiunea Odesa; Maria Popesku — profeimg_8261sor de limba și literatura română; Tudor Iordăchescu (post-mortem) — autorul monografiei satului Hagi Curda.
Din regiunea Cernăuți au primit premii: Aurica Bojescu — președinte executiv al Centrului Bucovinean Independent de Cercetări Actuale; Eugen Tovarnitschi — directorul liceului „Mihai Eminescu” din Carapciu.

Din Maramureșul istoric au fost premiați: Ion Botoș — președinte al Asociației „Dacia”, promotor al românismului; Adriana Pop — directorul liceului românesc din Slatina (Solotvino); Elena Șiman — vicepreședintele Asociației „Speranța” din Slatina (Solotvino).
Un premiu special a primit Elena Nandriș, primarul localității Mahala, din regiunea Cernăuți, strănepoata Aniței Nandriș, autoarea volumului „20 de ani în Siberiaimg_8262„.

Din Serbia/Voivodina, au fost premiați: Daniel Magdu – vicepreședinte Comunitatea Românilor din Serbia; Ion Omoran – vicepreședinte
Comunitatea Românilor din Serbia,
redactor șef al revistei Cuvântul românesc.
Din Timoc, au fost premiați: Slavoljub Gacovic — etnograf, profesor de istorie și arheologie; Filip Paunelovici — etnograf, specialist în dansuri populare, costume, obiceiuri ale românilor din Valea Timocului; Stefan Radovanovic — artist popular, instrumentist, câștigător a numeroase premii naționale și internaționale.
Din Bulgaria, au fost premiarți: Lucica Gheorghiev — coordonator proiecte sociale, culturale și educaționale din partea Uniunii Etnicilor Români din Bulgaria; Milena Petrova — lector de limba română, cultură și civilizație românească în cadrul claselor pilot cu predare în limba maternă organizate cu sprijinul statului român.
Din Albania, au primit premii: Josif Kruti — profesor de litere și coordonator al Școlii românești de la Divjaka și Ilia Bombaj — lider important al românilor/aromânilor din Selenița.
Din Ungaria: Adela Kiss – grafician, artist plastic, bursier al statului român la Academia de Artă Ioan Andreescu din Cluj-Napoca și Ștefan Oroianu – fost președinte al Uniunii Culturale a Românilor din Ungaria, reputat artist plastic.

Comisia de jurizare a decis și acordarea unor premii onorifice, unor persoane care promovează prin activitatea domniilor lor românismul și valorile noastre comune acolo unde se află: Anca Corfu – consul img_8265general al României la Cahul, Eleonora Moldovan – consul general al țării noastre la Cernăuți, Roxana Iorgulescu – jurnalist Radio Romania International, Liliana Văduva – producător TVRI, Gina Ștefan – jurnalist AGERPRES, preot Mihai Hau – consilier patriarhal, Patriarhia Română, Ion Varta – directorul Arhivelor de Stat de la Chișinău, Cătălin Josan – solist.

Gala a inclus momente artistice, susținute pro bono de artiști din România și vecinătate, colaboratori în proiecte anterioare ale ICR: Maria Gheorghiu, Veta Biriș, Vlad Miriță, Eliza Nirlu, Cătălin Josan, Cristofor Aldea Teodorovici, Ilie Caraș.

Valentin Ţigău

Despre Autor

Articole asemanatoare