default-logo

Premiile Uniunii Ziariştilor Profesionişti din România pe anul 2015

laureaţii 2015Premiile  Uniunii Ziariştilor Profesionişti din România pe anul 2015 atribuite în cadrul unei Gale, desfăşurată în 16 martie, 2016 în Sala de spectacole de la ARCUB, Bucureşti

Carte de publicistică

Marele Premiu – CAROL ROMAN, Filiala București – pentru volumul-reper al jurnalismului românesc În balansul vremurilor”

  1. Rodica Lăzărescu, Filiala București – pentru volumul de convorbiriLa ora confesiunilor”
  2. Victor Știr, Filiala Bistrița – pentru volumul de eseuri „Riscul rostirii și tăcerii”
  3. Mihai Suciu, Filiala Tg. Mureș pentru volumul de interviuri „Obligați timpului lor”

 

Lazăr Lădariu, Filiala Tg. MureșPremiul de Excelență al UZPR, pentru contribuția adusă jurnalismului românesc prin volumul „Veghe”

George Coandă, Filiala Târgoviște – Premiul TEZAUR pentru volumul „Vechi coduri ale românilor”

Valentin Marica, Filiala Tg. Mureş, Premiul revistei UZP pentru volumul de radiografie și document  „Iarba Golgotei”

Maria Vesa Aursulesei,  Filiala Bihor, Premiul special al juriului pentru volumul de eseuri jurnalistice „ Măşti sub ploaie ”.

Raluca Daria Diaconiuc, Filiala Iași – Premiul OPERA PRIMA pentru volumul „Fonoteca excelenței”

Mihai Grăjdeanu, Filiala București – Premiul EVENIMENT pentru volumul de benzi desenate „Tata Moșu”

Presă scrisă

  1. Galina Martea – Filiala Chișinău, pentru articolul O realitate istorică: Reîntregirea neamului românesc”
  2. Florin Țene, Filiala Cluj pentru eseurile jurnalistice
  3. Agnes Maria Orban – Filiala Diaspora, Austria, pentru ciclul de documentare „Celebrități din România”.

Daniela Gîfu, Filiala Iași Premiul special al juriului pentru interviul „O viață de luptă, suferință și speranță”

Corina Mădălina Diaconu, Filiala BucureștiPremiul de excelență pentru foto-reportajul „Alexandru Gheorghe Ilinca și opincile dacice”

Cristina Nichituș Roncea, Filiala București – Premiul de excelență pentru proiectul fotografic „Alăptarea e iubire”

Presă online

  1. Silvia Constantinescu – Filiala Diaspora, Suedia, pentru editarea publicației „CURIERUL ROMÂNESC”
  2. Nicu N. Tomoniu, Filiala Gorj – pentru editarea publicației „Sămănătorul” din Tismana
  3. Petre Cichirdan, Filiala Vâlcea – pentru editarea revistelor culturale ale Râmnicului

Elisabeta Iosif, Filiala București – Premiul special al juriului pentru editarea revistei „Cetatea lui Bucur”

Producții radiofonice

  1. Robina Cornaciu – Filiala Radio România (Antena satelor) Pentru reportajul „ Bădila, satul cu un singur locuitor ”.
  2. Ion Vulcan – Filiala Radio Romania – pentru reportajul „ Cântec și povești, auzite în Muzeul ASTRA ”.
  3. Valentin Țigău – Filiala Radio România, pentru reportajul „ Love Story pe frontul de Vest ”.

Simona Nicoleta Lazăr – Filiala Radio România, Premiul de excelență în jurnalism pentru promovarea satului românesc.

Producții de televiziune

  1. Daniel Roxin – (freelancer), pentru scurt-metrajul „Enigma Coloanei Infinitului”
  2. Daniela Apostoaie – Canada, pentru documentarul „Destine – Copil pe muche de bisturiu”
  3. Cristina Munteanu, Antena 1 Pitești – pentru interviul cu Acad. Constantin Bălăceanu-Stolnici

Larisa Avram, Luiza Fulea și Bogdan Ghițulescu, producători la TVR 2 Premiul special al juriului pentru emisiunea „Printre români”

Mircea Mitrofan – Filiala Bucureşti, TVRPremiul GAUDEAMUS, pentru reportajul   „Un pod de 120 de ani”

Dan Mireanu și Marius Gheorghe Filiala Trustul de Presă al MApN, pentru cel mai bun reportaj de teleziune – „EMINESCU”

 

 

Despre Autor
  1. Petcu Irina

    Felicitari tuturor castigatorilor ! Tineti-o tot asa !