Cu cine va juca Halep în optimi la Madrid

Jucătoarea belgiană Elise Mertens, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 13, s-a calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului Madrid Open, fază în care o va întâlni pe Simona Halep, numărul 3 mondial şi favorită 3.

Mertens a învins-o în turul doi pe Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 22 WTA, scor 7-6 (4), 7-5, în două ore şi 13 minute.

Simona Halep şi Elise Mertens au mai fost adversare de cinci ori. În patru meciuri s-a impus românca, iar în unul sportiva belgiană.

Ultima confruntare dintre cele două sportive datează din 2020, de la Praga. Halep a câştigat în august 2020 turneul de la Praga învingând-o în finală pe Mertens.