Ce a spus Elise Mertens după ce a eliminat-o pe Simona Halep de la Madrid

Simona Halep (3 WTA) a fost eliminată dramatic de Elise Mertens (16 WTA), scor 6-4, 5-7, 5-7, în optimile turneului de la Madrid, în direct la Digi Sport 2.

Halep a suferit a doua înfrângere a carierei în fața lui Mertens, care s-a calificat în premieră în sferturi la Madrid: „Sunt foarte fericită cu această performanță, a fost o adevărată bătălie, sunt cu adevărat încântată.

Trebuie să-mi revin acum, sunt foarte bucuroasă să fiu pentru prima oară în sferturi la Madrid. Nu am prea mult timp ca să sărbătoresc după acest succes, următorul meci este aproape”, a spus Mertens, după victoria obținută în fața Simonei Halep.

În sferturile turneului de la Madrid, Elise Mertens se va duela cu Aryna Sabalenka, care a trecut de Jessica Pegula.

Meciurile de la Madrid sunt transmise în direct pe canalele Digi Sport și în format live video pe site-ul digisport.ro.