Ana Bogdan a învins-o eroic pe Kudermetova. Ruse a pierdut primul meci. România – Rusia 1-1 în Fed Cup

Pentru Gabriela Ruse, Irina Bara și Jaqueline Cristian este prima prezență la Fed Cup. Gabriela Ruse speră să debuteze cu dreptul în echipa României: „Mă aşteptam să încep eu prima, aşa se întâmplă de obicei. Chiar le-am spus fetelor asta, eram 100% că voi deschide întâlnirea cu Rusia. Mă bucur foarte mult să fiu aici, mă simt foarte bine şi sper să aduc victoria”, a spus Gabriela Ruse, înainte partidei cu Alexandrova.

România are viață grea cu Rusia, în Fed Cup. După prima zi, scorul este egal 1-1, însă totul a început prost pentru tricolore. În direct la Digi Sport, Gabriela Ruse a pierdut partida cu Ekaterina Alexandrova, scor 1-6, 4-6, după un meci în care experiența adversarei și-a spus cuvântul, iar greșelile neforțate au făcut diferența.

Ana Bogdan – Veronika Kudermetova, meci de infarct

În cel de-al doilea meci al zilei, Ana Bogdan a luptat senzațional în fața Veronikăi Kudermetova. După un prim set câștigat lejer de româncă, 6-3, a urmat un act secund de infarct, care s-a decis la tie-break și care a durat 66 de minute. În decisiv, Ana s-a dezlănțuit și nu i-a dat nicio șansă rusoaicei. Ana Bogdan – Veronika Kudermetova s-a terminat 6-3, 6-7, 6-1.

Fed Cup, România – Rusia / Programul complet. Meciurile sunt pe Digi Sport

Sâmbătă

• 14:00: Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova
  • 16:00: Gabriela Ruse – Veronika Kudermetova
  • 18:00: Irina Bara/ Raluca Olaru- Anna Blinkova/ Anna Kalinskaia

Câştigătoarea duelului România – Rusia se va califica în turneul final al Fed Cup, care va avea loc în perioada 14-19 aprilie, la Budapesta, şi la care vor participa 12 echipe. Fed Cup se dispută în premieră în acest an într-un nou format.

România nu a întâlnit niciodată Rusia în Fed Cup, dar a avut două confruntări cu URSS, ambele pierdute, în 1978 (0-3), la Melbourne, în sferturile Grupei Mondiale, şi în 1986 (0-3), la Praga, în turul al doilea al Grupei Mondiale.

Toate partidele vor fi transmise în direct de Digi Sport 1 şi digisport.ro.