default-logo

CS Politehnica Iaşi şi-a desemnat laureaţii pe 2021

Clubul Sportiv Politehnica Iaşi aparţine de Ministerul Educaţiei şi are mai multe secţii sportive, printre care cele de ATLETISM, BADMINTON, BASCHET – Masculin, HANDBAL – Masculin, JUDO – Masxulin, RUGBY – Masculin şi Feminin, ŞAH, TIR,  TENIS DE MASĂ.

Directorul clubului ieşean, prof. Vasile Manole, a anunţat laureaţii pe anul 2021, la sporturi olimpice şi sporturi neolimpice, după cum urmează, cu menţiunea că la sporturile individuale laureaţii sunt judoka Vlad Simionescu (participant la JO de la Tokyo) şi atletul Vlad Dulcescu.

Topul sportivilor CS POLITEHNICA IAȘI 2021

  1. Secțiunea Sport Olimpic – Individual
  2. SIMIONESCU VLAD – Judo

            antrenor Năftică Costel

            Locul 14 mondial

            JO Tokyo +100 kg                                                      locul 9

            Grand Prix Zagreb +100 kg                                        locul 2

            Grand Slam Abu Dhabi +100 kg                                locul 2

1.DULCESCU VLAD – Atletism

            antrenor Ursache Dorin

            CE echipe seniori – ștafeta 4×400 m                           locul 2

            CB seniori aer liber – ștafeta 4×400 m                        locul 2

            CB seniori sală – ștafeta 4×400 m                               locul 2

            CB seniori aer liber – 400 mg                                      locul 4

            CN seniori aer liber – 400 mg                                      locul 1

            CN seniori aer liber – 200 m                                        locul 2

     CN seniori sală – 60 mg                                                       locul 3

            CN seniori aer liber – 400 m                                        locul 3

            Cupa României – 400 mg                                            locul 1

            Cupa României – 400 m                                              locul 1

            Cupa României – 200 m                                              locul 1

  1. SAUCĂ ALEXANDRU – Tir – pistol

            antrenor Săcăleanu Ioan

            component al lotului național de seniori

            Participare la CE seniori

            CN seniori – AC 10 m                                                 locul 1

            CN seniori – PL 50 m                                                  locul 1

            CN seniori – P. Standard                                             locul 1

            Cupa României – AC 10 m                                         locul 1

            Cupa României – PL 50 m                                          locul 1

            CN seniori – echipe P. Liber                                        locul 1

            CN seniori – echipe P. Standard                                 locul 3

  1. SĂCĂLEANU VLAD – Tir – pistol

            antrenor Săcăleanu Ioan

            component al lotului național de seniori

            CN seniori – P.Liber                                                    locul 3

            CN seniori – P. Viteză                                                 locul 1

            CN seniori – P. Standard                                             locul 2

            CN seniori – echipe P. Liber                                        locul 1

            CN seniori – echipe P. Standard                                 locul 3

            Cupa României – AC 10 m                                         locul 2

            Cupa României – P. Cal. Mare                                    locul 1

            Cupa României – P. Standard                                     locul 1

            Cupa României – P. Viteză                                         locul 1

  1. FĂGĂRAȘ DARIUS – Atletism

            antrenor Ursache Dorin

            Participare la CE tineret

            CN seniori aer liber – 400 mg                                      locul 2

            CN tineret aer liber – 400 mg                                      locul 1

            CN tineret sală – 60 mg                                                           locul 2

            Cupa României – 400 mg                                            locul 2

  1. COCHIOR MIHAI – Atletism

antrenor  Popovici Viorel

            CN tineret aer liber – 3.000 mob.                                locul 1

            CN tineret sală – 3.000 m                                            locul 2

            CN tineret sală – 1.500 m                                            locul 3

            Cupa României aer liber – 5.000 m                             locul 2

            CN tineret – cros                                                                     locul 3

  1. AXINTE MIHAI – Tir – pușcă

            CN seniori 3×40                                                                      locul 3

            Cupa României seniori 3×40                                       locul 3

            Cupa României seniori 60 f culcat                              locul 3

            CN seniori echipe 3×40                                                           locul 2

            CN seniori echipe 40 f genunchi                                 locul 2

            CN seniori echipe 40 f picioare                                   locul 2

  1. ATOMI ANDREEA MARIA – Rugby VII

            antrenor Tarcan Nicolae

            componentă a lotului României de senioare

            – CN senioare                                                          locul 1

            – Cupa României senioare       locul 1

  1. DĂMĂCHIANU ȘTEFANIA – Atletism

            antrenor Ursache Dorin

            CN seniori aer liber – 400 mg                                      locul 3

            CN tineret aer liber – 400 mg                                      locul 2

            Cupa României – 400 mg                                            locul 1

  1. ATĂNĂSOAEI CĂTĂLIN – Atletism

            antrenor  Popovici Viorel

            CN seniori aer liber – 3.000 m                                     locul 2

            CN seniori aer liber – 3.000 mob.                                locul 3

7.DARIE TUDOR     – Judo

antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

            CN U23 – +100kg                                                                   locul 1

            CN U21- +100kg                                                                    locul 2

8.BUCĂTARU COSMIN – Judo

antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

            CN U23 – 81kg                                                                       locul 3

            CN U21- 81kg                                                                        locul 1

            8.PANAITE ALEX – Judo

antrenor Babiuc Ioana, Năftică  Costel

            CN U23 – 100kg                                                                     locul 3

            CN U21- 100kg                                                                      locul 2

  1. Secțiunea Sport Neolimpic – Individual
  2. DEAC BOGDAN – Șah

antrenor Danilov Vladimir

            – component al lotului olimpic al României de seniori

            – CM seniori                                                                locul IV

            – CE seniori                                                                 locul IV

            – CN seniori                                                                 locul 1

            – CN echipe seniori – masa 1                                       locul 1

  1. STOLERIU GEORGE – Șah

antrenor Ungureanu Vlad

            – component al lotului național al României de seniori

            – CE tineret online                                                       locul 5

            – CN seniori                                                                 locul 3

            – CN echipe seniori – masa 6                                       locul 1

            – CN tineret dezlegări                                                 locul 1

            – CN tineret clasic                                                       locul 2

            – CN tineret rapid                                                        locul 2

            – CN tineret echipe clasic                                            locul 3

            – CN tineret echipe rapid                                            locul 3

  1. Secțiunea Sport Olimpic – Echipe
  2. Echipa Rugby VII feminin senioare antrenori: Tarcan Nicolae, Lepciuc Gabriela

            – loc I CN senioare

            – loc I Cupa României senioare

2.Echipa Rugby VII seniori

            antrenor  Stuparu Mihai

            – loc III CN seniori

  1. Echipa Rugby VII feminin junioare antrenori: Tarcan Nicolae, Lepciuc Gabriela

            – loc I CN echipe junioare

            – loc I Cupa AIR echipe junioare

  1. Echipa de baschet masculin 3×3 U18 antrenori:Clapon Gabriel, Stochici Ovidiu

            – loc I CN

  1. Echipa de baschet feminin 3×3 U18 antrenor Marian Emilia

            – loc II CN

  1. Echipa de handbal seniori

            antrenor  Spiridon Florin

            – loc IV CN – Divizia A

  1. Echipa de tir pușcă seniori antrenor Axinte Mihai

            – 3 locuri II CN seniori

  1. Echipa de tir pistol seniori antrenor Săcăleanu Ioan

            – 1 loc I CN seniori

            – 1 loc III CN seniori

  1. Echipa de tenis de masă senioare antrenor Gaftea Maria

            – loc III CN senioare – Divizia A

  1. Echipa de tir pușcă tineret antrenor Axinte Mihai

            – 3 locuri I CN

            – 1 loc II CN

  1. Secțiunea Sport Neolimpic – Echipe
  2. Echipa de șah seniori

            antrenor Danilov Vladimir

            – Locul II CN șah clasic – Superliga

            – Locul III CNseniori șah blitz.

Legendă:

PL – Pistol Liber

  1. Cal. Mare – Pistol Calibru Mare

3.000 m ob. – 3.000 metri obstacole

Cupa AIR – Cupa Asociației Internaționalilor de Rugby

JO – Jocurile Olimpice

CE – Campionat European

CB – Campionat Balcanic

CN – Campionat Național

DAN TEODORESCU

Despre autor

Lasă un răspuns

*

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.