Simona Halep – Lizette Cabrera 6-2, 6-1, în primul tur al Australian Open. Victorie categorică și calificare pentru româncă

Simona Halep a câștigat, scor 6-2, 6-1, meciul cu Lizette Cabrera din runda inaugurală a Australian Open.

Partida de pe arena ”Rod Laver” s-a aflat în permanență la discreția Simona Halep, care și-a adjudecat primul set după doar 28 de minute, după o prestație dominantă.

În actul secund, jocul australiencei a crescut, însă n-a fost suficient. După primele trei jocuri, în care Cabrera a arătat un nivel bun, char dacă nu a fost materializat, Simona Halep a dominat categoric și a cedat un singur game, chiar pe propriul serviciu, la 5-0.

Simona Halep – Lizetta Cabrera 6-2, 6-1

Astfel, Simona Halep s-a impus în fața Lizettei Cabrera, 6-2, 6-1, după un meci ce a durat doar 60 de minute și s-a calificat în turul doi al Australian Open, unde va întâlni o altă australiancă, pe Ajla Tomljanovic (72 WTA), care a trecut în runda inaugurală de Misaki Doi, 6-2, 6-1.