SCM Craiova – Bera Bera, victorie de palmares din Cupa EHF la handbal feminin

SCM Craiova a învins echipa spaniolă Super Amara Bera Bera cu scorul de 26-23 (13-11), duminică, la Craiova, în ultimul său meci din Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin.

SCM Craiova, deţinătoarea trofeului, care la ora partidei nu mai avea şanse de calificare în sferturi, după victoria de sâmbătă a formaţiei daneze Nykobing Falster Handbold – NFH în deplasare cu Podravka Koprivnica (28-25), a început bine partida şi a condus cu 9-4, dar apoi a fost egalată, 9-9. Vicecampioana României a intrat la pauză în avantaj, cu 13-11, şi a dominat repriza secundă, câştigând fără emoţii, cu 26-23.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Burcea au marcat Patricia Vizitiu 7 goluri, Maria Andreea Ianaşi 5, Ana-Maria Tănăsie 3, Timea Tătar 3, Carmen Şelaru 2, Elena Gjeorgjievska 2, Jelena Trifunovic 1, Ekaterina Djukeva (portar) 1, Zeljka Nikolic 1, Andrea Seric 1.

Golurile formaţiei iberice au fost reuşite de Adriana Cardoso de Castro 10, Uxue Ezkurdia Alvarez 4, Silvia Arderius Martin 3, Sara Gil de la Vega 3, Esther Arrojeria Arantzazistroke 2, Judith Sans Serra 1.

În clasamentul final, Podravka Vegeta Koprivnica a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de Nykobing Falster Handbold – NFH, 7 puncte, SCM Craiova, 5 puncte, Super Amara Bera Bera, 4 puncte. Primele două clasate s-au calificat în sferturi.