◂ UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ▸

Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România

ROMÂNIA – NORVEGIA 31-23 // Am zdrobit marea favorită și nu ne oprim până la trofeu! Prestație absolut INCREDIBILĂ a „tricolorelor”

România s-a impus în fața Norvegiei, scor 31-23, și merge cu 4 puncte în faza grupelor principale.
România a fost perfectă în prima repriză. A rezistat ritmului năucitor cu care nordicele își înspăimântă rivalele și a marcat la aproape fiecare atac în primele 10 minute.

Cristina Neagu a fost din nou la un nivel extraordinar, secondată de revelația serii, Laura Chiper. Extrema dreaptă a marcat 4 goluri din primele 4 tentative.

Crina Pintea a avut o nouă seară de grație, la fel ca Melinda Geiger și Eliza Buceschi. Dacă în fața Germaniei s-a remarcat Denisa Dedu, astăzi a fost rândul Iuliei Dumanska, exasperantă pentru ofensiva adversă.

Norvegia și-a amintit că este cea mai titrată echipă din istorie și a dat semne de revenire în debutul părții secunde. Tricolorele au avut nevoie doar de o descătușare. După 7 minute fără gol marcat, Neagu a reușit o nouă execuție marcă înregistrată.

Din acea clipă echilibrul s-a rupt definitiv. Dumanska a închis poarta, iar imaginația fetelor noastre nu a avut limite. Elevele lui Ambros Martin au punctat din toate zonele și s-au impus, scor 31-23 .

România merge în grupa principală cu 4 puncte, la fel ca Olanda. Norvegia și Ungaria merg cu două, în timp ce Germania și Spania cu niciunul. Primele două formații din grupă se califică în semifinalele competiției.