CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0, 2-4 d.l.d. Oltenii câștigă Supercupa României! Pigliacelli, erou

Universitatea Craiova a câștigat Supercupa României, după ce a învins CFR Cluj, la loviturile de departajare. A fost 0-0 în timpul regulamentar și 4-2 pentru olteni la penalty-uri.

CFR Cluj – Universitatea Craiova 0-0, 2-4 d.l.d. Oltenii câștigă Supercupa României fără șut pe poartă în 90 de minute

CFR Cluj a început mai bine partida și a avut câteva ocazii importante în prima repriză, prin Sigurjonsson și Debeljuh, în timp ce Universitatea Craiova a fost aproape de gol la o lovitură de cap a lui Marius Constantin.

La pauză, Șumudică i-a introdus pe Omrani și Păun, iar CFR Cluj a fost echipa mult mai periculoasă în partea secundă. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Costache, intrat și el în repriza a doua. În minutul 72, atacantul de la CFR s-a strecurat excelent în spatele apărării adverse și a trimis periculos, dar pe lângă poarta lui Pigliacelli.

Universitatea Craiova a terminat cele 90 de minute fără șut pe spațiul porții, iar după 0-0 în timpul regulamentar s-a trecut direct la loviturile de departajare. De la CFR Cluj au ratat Păun și Omrani (ambele șuturi apărate de Pigliacelli), în timp ce la Universitatea Craiova au marcat toți cei patru jucători: Gustavo, Găman, Cicâldău și Markovic.

Astfel, Universitatea Craiova începe sezonul cu un trofeu, în timp ce Marius Șumudică ratează primul obiectiv la CFR Cluj. Pentru Marinos Ouzounidis este deja al doilea trofeu la formația olteană, după Cupa României.