SIMONA HALEP – QIANG WANG // Simona Halep și-a aflat adversara din „sferturi” la Miami »

Mar 25, 2019; Miami Gardens, FL, USA; Simona Halep of Romania hits a forehand against Venus Williams of the United States (not pictured) in the fourth round of the Miami Open at Miami Open Tennis Complex. Mandatory Credit: Geoff Burke-USA TODAY Sports

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a trecut noaptea trecută de americanca Venus Williams (38 de ani, 43 WTA) în optimile de finală ale turneului de la Miami, scor 6-3, 6-3, și și-a aflat adversara din „sferturi”: Qiang Wang, 27 de ani, locul 18 WTA

Meciul se va disputa miercuri, organizatorii urmând să anunțe ora de start.

În semifinale, câștigătoarea meciului Simona Halep – Qiang Wang va juca împotriva învingătoarei din partida Karolina Pliskova (7 WTA) – Marketa Vondrousova (59).

Qiang Wang, din China, a trecut în optimi de conaționala ei, Yafan Wang, locul 50 WTA, scor 7-5, 6-4, după un meci care a durat o oră și 45 de minute.

Simona Halep și Qiang Wang s-au mai întâlnit o singură dată, jucătoarea noastră impunându-se în 2018 la Indian Wells, scor 7-5, 6-1.