◂ UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ▸

Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România

Simona își ia viteză! Halep a învins-o categoric pe Elise Mertens, în turul 2 la Madrid

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat categoric meciul cu Elise Mertens, locul 16 WTA, scor 6-0, 6-3. În turul III al turneului de la Madrid, Simona Halep va juca împotriva Kristynei Pliskova, locul 94 WTA.
Primul set a fost dominat de Simona Halep. Jucătoarea noastră a lovit agresiv și lung, a forțat mereu și s-a deplasat perfect în teren. Elise Mertens a făcut multe greșeli și i-a permis Simonei să facă trei break-uri și să câștige primul set după doar 20 de minute.

Setul doi a început cu un break al Simonei, dar Mertens a jucat mai bine față de prima parte. Belgianca a câștigat trei game-uri și avut trei ocazii să facă rebreak, dar tot Simona a fost mai exactă. Halep a controlat jocul și s-a menținut în față până la finalul meciului, reușind calificarea în turul III. În ultimul game, Simona a avut nevoie de cinci mingi de meci pentru a închide partida.

Kristyna Pliskova, 26 de ani, sora mai slab cotată a Karolinei Pliskova, s-a calificat pe tabloul principal după calificări în care a trecut de două românce, Irina Bara și Ana Bogdan. Până acum, Halep și Pliskova s-au întâlnit de două ori, iar jucătoarea noastră a câștigat de fiecare dată. Ultimul meci a fost în acest an, la Indian Wells, când Halep s-a impus cu 6-4, 6-4.