Ianis Hagi îl învinge pe Tătărușanu, în meciul Lyon – Rangers

Rangers a învins cu 2-0 în partida amicală cu Lyon, desfășurată pe terenul francezilor, în cadrul Trofeului Veolia. Ianis Hagi a strălucit, fiind decisiv pentru victoria echipei conduse de Steven Gerrard.

Ianis Hagi a fost foarte activ în atacurile scoțienilor, iar în minutul 20 a fost implicat la primul gol al oaspeților, când în final, mingea l-a lovit pe fundașul francez Marcelo, iar Rangers deschidea scorul.

După cinci minute, Ianis Hagi marchează superb cu un șut cu stângul din interiorul careului, balonul ajungând în plasa laterală a porții lui Ciprian Tătărușanu, titular în echipa lui Rudi Garcia.

Românul este elogiat de site-ul oficial lui Glasgow Rangers, numindu-l pe Hagi ”strălucitor”, el primind cea mai mare notă (8) în analiza meciului realizată de către publicația The 4th official, în care doar fundașul George Edmundson a avut 7,5, pe când cei din atac au dezamăgit: Ryan Kent – 6,5, Alfredo Morelos – 5.

Steven Gerrard a rulat tot lotul în partida cu Lyon, utilizând 17 jucători. El l-a schimbat pe Ianis Hagi la pauză cu Arfield, însă evoluția românului și-a pus amprenta asupra jocului lui Rangers.

Ianis Hagi a evoluat în returul sezonului 2019/2020 la echipa scoțiană, fiind împrumutat de la Genk, el înscriind 3 goluri în 12 partide, în toate competițiile pentru formația de pe ”Ibrox Park”. Ulterior, el a fost cumpărat de Rangers cu 3 milioane de lire sterline de la clubul belgian, semnând un contract pe 3 ani.

Următorul meci al lui Rangers va fi sâmbătă, 18 iulie, de la ora 19:15, împotriva lui Nice, care a remizat 1-1 cu Celtic, în prima partidă din cadrul Trofeului Veolia. Startul noului campionat din Scoția va fi pe 1 august, când în prima etapă Rangers va întâlni în deplasare pe Aberdeen.