◂ UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ▸

Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România

Mitriță strălucește la New York City FC, aducând victoria contra lui Colorado Rapids

Alexandru Mitriță a înscris în minutul 83, golul care a pecetluit succesul echipei sale New York City FC în partida din Major League Soccer contra lui Colorado Rapids, disputată în deplasare. Românul a fost eroul meciului, după o reușită de excepție.

Jucătorul născut la Craiova, în vârstă de 24 de ani, vine după o accidentare, el lipsind de la ultimele 3 meciuri ale formației condusă de spaniolul Domenec Torrent. Ultima sa apariție în tricoul ”albaștrilor” a fost în 4 iulie.

Disputa Colorado Rapids – New York City FC a început perfect pentru gazde, care au punctat prin Sebastian Anderson în minutul 6, din careul mic. El a înscris primul său gol din actualul sezon, după ce a fructificat o centrare a lui Lewis de pe partea dreaptă.

Însă, marcatorul gazdelor l-a faultat dur pe Ronald Matarrita în minutul 33, iar arbitrul întâlnirii Christopher Penso i-a acordat cartonașul roșu și l-a eliminat. După numai șase minute, New York City FC a egalat prin Heber, golgeterul oaspeților.

Domenec Torrent l-a aruncat în luptă pe Alexandru Mitriță în minutul 63, în locul lui Sebastian Ibeagha, forțând victoria.Românul a fost omul decisiv al partidei, după ce a marcat spre final un gol antologic, din afara careului cu un șut plasat în colțul din stânga al porții.

Mitriță aduce trei puncte importante echipei sale New York City FC, care urcă pe locul 4 în Conferința de Est a Major Soccer League, la 7 puncte distanță de liderul Philadelphia Union, însă ”albaștrii” au 4 meciuri mai puțin disputate.

Românul a înscris 5 goluri în acest sezon, având și o pasă decisivă în campionat, în 15 partide, el devenind una dintre vedetele echipei, alături de brazilianul Heber (8 goluri) și argentinianul Moralez (6 goluri).

”Noi am jucat mult mai bine decât Colorado Rapids, am meritat victoria și suntem fericiți că am câștigat acest meci. Eu am venit după o accidentare, antrenorul m-a trimis în teren să-mi demonstrez valoarea, am marcat și sunt foarte fericit pentru obținerea celor trei puncte”, a declarat Alexandru Mitriță pentru site-ul oficial al formației americane.

Următorul meci al echipei New York City FC va fi acasă cu Sporting Kansas City, pe 27 iulie, la 2:30 AM (ora României).