Simona Halep, joc perfect la debutul la Stuttgart! Victorie fără emoții cu Marketa Vondrousova

Simona Halep (29 de ani, 3 WTA) a învins-o pe cehoaica Marketa Vondrousova (21 de ani, 20 WTA) în turul II al turneului WTA de la Stuttgart, scor 6-1, 6-3.

• Halep o va întâlni vineri, în sferturi, pe Ekaterina Alexandrova (34 WTA)

Setul 1 a fost la discreția Simonei Halep. Jucătoarea noastră nu a avut nicio problemă la revenirea pe teren după o lună. A servit puternic și plasat, s-a deplasat perfect în teren și a fost inspirată în alegerea loviturilor.

După un prin game adjudecat de Vondrousova, Halep a controlat meciul. A câștigat șase game-uri la rând, jucând fără greșeală și profitând de ezitările adversarei.

Setul doi a fost mai echilibrat. Cele două jucătoarea au mers cap la cap până la 3-3, moment în care Simona a forțat. La 4-3, Halep a făcut singurul break din set, ulterior servind cu succes și asigurându-și calificarea în sferturi.