WTA WUHAN // Simona Halep, prima victorie la Wuhan! A câștigat alături de Raluca Olaru în turul I

Simona Halep (locul 6 WTA la simplu, 27 de ani) a obținut, alături de Raluca Olaru (36 WTA la dublu), prima victorie la Wuhan, în turul I al probei de dublu. Simona Halep și Raluca Olaru au câștigat meciul cu perechea formată din chinezoaicele Qianhui Tang / Xinyu Wang, scor 7-6 (3), 4-6, 10-8, după un meci care a durat 1 ora și 42 de minute.

În primul set, ambele perechi au cedat câte două game-uri de serviciu. Astfel, setul a ajuns în tie-break, unde Halep și Olaru au jucat mai bine și au câștigat. În setul doi, chinezoicele au dominat și au condus cu 5-2. Simona și Raluca au recuperat un break, dar nu a fost suficient, iar Tang și Wang au câștigat setul.

În super-tie-break, Halep și Olaru au început bine și au condus cu 5-2. Româncele au ratat trei mingi de meci, iar la 9-8 au reușit să câștige pe serviciul advers și să închidă meciul.

În optimi, Simona Halep și Raluca Olaru vor juca cu învingătoarele meciului Kiki Bertens/Lesley Pattinama Kerkhove – Ying Ying Hian/Veronika Kudermetova. Pentru victorie, perechea română a primit un cec de 8.600 de dolari și 105 puncte WTA.

Simona Halep se pregătește și de debutul în proba de simplu, unde va juca direct în turul doi, cu învingătoarea duelului Barbora Strycova – Xinyu Wang.