Deschiderea Bienalei Internaționale de Arte Vizuale – Bienala Albastră, Hronicon

Brașovul devine, timp de o lună, epicentrul artiștilor vizuali mondiali

Brașovul, începând din 20 octombrie, devine pentru o lună epicentrul artelor vizuale mondiale, când ”Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră, Hronicon” își deschide larg spațiile de expoziție pentru pasionații de artă.

Am redesenat harta galeriilor de artă din municipiul Brașov și zona metropolitană, devenind primul eveniment dedicat  manifestărilor artistice din domeniul artelor vizuale din centrul României. 13 artiști vizuali invitați și peste 200 de artiști vizuali aplicanți îi vor încânta pe brașoveni și turiști cu operele lor în 20 de spații expoziționale.

Deschiderea oficială a Bienalei Albastre va avea loc duminică, 20 octombrie, începând cu orele 16, la Teatrul ”Sică Alexandrescu” Brașov. În perioada 20 octombrie – 29 octombrie vor fi vernisate expozițiile de autor și expozițiile din salonul participanților. Expozițiile de arte vizuale valorifică creațiile artiștilor din medii variate: pictură, sculptură, grafică, artă textilă, ceramică, sticlă, metal, colaj, fotografie, video-art, instalație, experiment vizual, performance-art, happening, mapping, tehnici mixte, etc.

Cei 13 artiști consacrați internațional și național invitați sunt: artistele plastice Petra Krischke și Elisabeth Ochsenfeld din Germania, sculptorul Sorin Purcaru din Iași, sculptorul clujean Liviu Mocan, ceramiștii clujeni Andrei Florian, Arina Ailincăi și Gravil Zmicală, ceramiștii Maria Cioată și David Leonid Olteanu din București, graficiana Adriana Lucaciu din Timișoara, ilustratorul de benzi desenate Mihai Grăjdeanu, pictorița Cristina Gloria Oprișa din Satu Mare și Blake Brasher din SUA.

”BIENALA ALBASTRĂ – Bienala Internațională de Arte Vizuale Brașov 2019 – HRONICON” este organizată de Asociația Culturală Artessentia și este rodul colaborării acesteia cu alte organizații și instituții de cultură prestigioase din Brașov și bazată foarte mult pe implicarea actanților culturali locali și pe voluntariat. Proiectul este finanțat de Primăria Municipiului Brașov.

Asociația Culturală Artessentia încearcă încă de la această primă ediție să ofere publicului un melanj cu înaltă ținută artistică de proiecte de artă vizuală reprezentative țărilor participante. Bienala Albastră ilustrează un dialog cultural cu lumea artei contemporane românești și internaționale, prin care să fie pus în valoare potențialul creator al artiștilor români și străini atât în context european, cât și în spațiul românesc. Prima ediție a Bienalei Albastre – Bienala Internațională de Artă Vizuală din Brașov, va scrie o cronică a artelor vizuale contemporane, redefinindu-le. Tema lansată de curatorii evenimentului anul acesta, Victoria Țăroi (România) și Cristina-Angela Simion (Germania),  este HRONICON (CRONICĂ) – ”Arta ca revelație și metamorfoză a realității”.

Detalii privind expozițiile și programul galeriilor de artă găsiți pe:

  • com/ Bienala Albastră @bluebiennale
  • website: bluebiennale.com

Programul detaliat al vernisajelor încele 20 de spații de expunere:

Duminică 20 octombrie, 2019


 11:00 – 12:30 Muzeul Casa Mureșenilor Brașov Casa memorială Ștefan Baciu

  • Blake Brasher – Expoziție personal; Prezintă curator Cristina Simion

Str. Dr. Gh. Băiulescu 9, Brașov
Program de vizitare:
Marți – Sâmbătă: 09:00 – 17:00
Luni: 10:00 – 17:00
Duminică: închis
16:00 – 18:30 Teatrul Sică Alexandrescu Brașov

  • Deschidere Bienala Albastră
    Cuvânt de deschidere oficialități, organizatori, curatori, artiști implicați

  • Foaierul teatrului (etaj)- Salonul participanților

  • Noua galerie de artă – parter
    – Inaugurare
    – Salonul participanților

  • Pietonalul Pieței Teatrului
    – Liviu Mocan – Expoziție personală
    – Nicolas Simion – Recital de jazz

Piața Teatrului nr. 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Duminică: 11:00 – 18:00

 19:00 Galeria Albastră

Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Ceahlău nr. 2, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Sâmbătă: 14:00 – 18:00

Luni 21 octombrie 2019

16:00 Librăria Humanitas Brașov

  • Sorin Purcaru – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion

Str. Piața Sfatului nr. 16, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Sâmbătă: 09:00 – 20:00

Duminică: 10:00 – 19:00

 17:00 – 18:30 Galeria Europe

  • Petra Krischke – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion

Str. Mureșenilor nr. 9, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 15:00 – 18:00
Sâmbătă: 10:00 – 14:00
Duminică: 12:00 – 15:00

19:00 Centrul Multicultural al Universității Transilvania din Brașov

  • Elisabeth Ochsenfeld – Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion
  • Salonul participanților / Vernisaj
  • Alexandra Fitz – Recital

B-dul Eroilor 29, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 19:00
Sâmbătă – Duminică: închis


Marți 22 octombrie 2019

 16:00 – 17:30 Curtea interioară – Primăria Municipiului Braşov

  • Salonulparticipanților / Prezintăcuratorii Cristina Simionși Victoria ȚăroiGalbenu

B-dulEroilor nr. 8, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 10:00 – 18:00
Sâmbătă – Duminică: închis


 18:30 – 20:30 Casa Junilor–Parter

  • Cristina Gloria Oprișa – Expoziție personală / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
  • YHWH – one man show
    Performer Nadina Cîmpianu
    Concept și dramaturgie Iana-Frezia Elena Oprișa Sulyok

Str. Prundului nr.1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 11:00 – 18:00
Sâmbătă: 11:00 – 14:00
Duminică: închis

Miercuri 23 octombrie 2019

 16:30 Turnul  Alb

  • Arina Ailincăi, Andrei Florian, Gavril Zmicală – Expoziție de grup
  • Maria Cioată și David Leonid Olteanu– ”De la geneză la revelație” – Expoziție în doi
  • Adriana Lucaciu – Expoziție personală
    Prezintă criticul de artă Pavel Șușară
  • Lansare de carte – ”fiara/nevisătorul/trei” – Luminița Dascălu
    Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor – scriitor, Bogdan Costache –violinist

Str. După Ziduri, Brașov
Program de vizitare:
Miercuri – Duminică: 13:00 – 17:00
Luni, Marți: închis

Joi 24 octombrie 2019

 16:30 Galeria Patria – Filarmonica Brașov

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
  • Lansare carte ”Tu, adică eu” – Mariana Dumitrescu
    Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor – scriitor, Liliana Iacobescu – pianistă, Bogdan Costache – violinist

B-dul 15 Noiembrie nr. 50A, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Duminică: 13:00 – 18:00

 19:00 Opera Braşov

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Bisericii Române nr. 51, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 10:00 – 17:00
Sâmbătă, Duminică: închis

Vineri 25 octombrie 2019

 16:30 Tipografia – Tea & Coffee House

  • Mihai Grăjdeanu – Expoziție personală / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Postăvarului 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Joi: 08:00 – 01:00
Vineri, Sâmbătă: 09:00 – 03:00
Duminică: 09:00 – 01:00

 18:00 Turnul Alb

  • Lansare de carte ”Ajută-mă să nu dispar” – Petronela Rotar
    Moderator – Mihail Vakulovschi; Invitat – Anca Zaharia

Str. După Ziduri, Brașov

Sâmbătă 26 octombrie 2019

 13:00 Galeria de arta KronArt

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Postăvarului nr. 8, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 12:00 – 18:00
Sâmbătă: 12:00 – 16:00
Duminică: închis

 16:00 Cetatea Feldioara – Marienburg

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
  • Lansare de carte – ”Războiul Legendelor” – Silviu Urdea

Program de vizitare:
Octombrie:
Luni: 11:00 – 18:00
Marți – Duminică: 09:00 – 18:00
Noiembrie
Luni: 11:00 – 17:00
Marți-Duminică: 09:00 – 17:00

Duminică 27 octombrie 2019

 13:00 Muzeul Tradițiilor Codlene

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Strada Lungă nr. 113, Codlea
Program de vizitare:
Marți – Miercuri: 08:00 – 16:00
Joi: 08:00 – 18:00
Vineri: 08:00 – 14:00
Duminică: 12:00 – 16:00
Luni, Sâmbătă: închis


17:00 Poarta Ecaterina

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Șirul Ludwig van Beethoven nr. 1, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 18:00

Luni 28 octombrie 2019

 17:00 ART onezero

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Lungă nr. 100, Brașov
Program de vizitare:
Luni – Vineri: 14:00 – 18:00

 19:00 Librăria Cărturești Brașov

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Piața Sfatului nr. 20
Luni – Sâmbătă: 09:00 – 20:00
Duminică: 10:00 – 19:00


Marți 29 octombrie 2019

 19:00 Visssual

  • Salonul participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Fabricii, Brașov
Luni – Sâmbătă: 17:00 – 19:00


Parteneri media:Radio România Cultural, Modernism.ro, Radio România Brașov, Coresi Shopping Resort, Radio Guerrilla Brașov, RTT, Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, Zile și Nopți, Comics Didactic, myTEX.ro, Transilvania Expres, La pas prinBrașov, Covasna Pres, feeder.ro, Anina Press, Revista Pozitiv

                                                     

Persoane de contact pentru informații suplimentare:

Mara Oprișiu, manager proiect (0722245893, office@kunstadt.ro)

Ramona Ganea, responsabil comunicare proiect (07451681126, ramogan@yahoo.com)

Victoria Țăroi, curator Bienală (0724212460, asociatiaartessentia@gmail.com)

 

 

 

Despre autor

Articole asemănătoare

Lasă un răspuns

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.