◂ UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ▸

Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România

Bob: Andreea Grecu şi Ioana Gheorghe, medaliate cu aur la Cupa Europei

Sportivele române Andreea Grecu şi Ioana Gheorghe au obţinut medalia de aur în proba de bob-2 feminin, duminică, la Koenigssee (Germania), în cadrul întrecerilor din Cupa Europei.

Româncele au fost cronometrate cu timpul de 1 min 42 sec 85/100, 51 sec 19/100 în prima manşă şi 51 sec 66/100, în a doua.

Pe locul secund au sosit franţuzoaicele Margot Boch/Carla Senechal, 1 min 43 sec 30/100, iar podiumul a fost completat de belgiencele An Vannieuwenhuyse/Sara Aerts, în 1 min 43 sec 39/100.

Echipajul german format din sportiva de origine română Maria Adela Constantin şi Theresa Leitz s-a clasat pe şase (1:43.82).

La cursă au luat startul 22 de echipaje, iar româncele Teodora Andreea Vlad şi Katharina Wick au încheiat pe locul 15 (1:45.24).

Tot duminică, România a obţinut un loc 5 la bob-4 masculin, Mihai Cristian Tentea, Raul Constantin Dobre, Cristian Radu şi Ciprian Nicolae Daroczi fiind înregistraţi cu timpul de 1 min 38 sec 75/100, la doar două sutimi de bronz, împărţit de Elveţia şi Letonia. Germania a ocupat primul loc, urmată de Rusia.

Într-o primă cursă de bob-4 desfăşurată sâmbătă, România, în aceeaşi componenţă, s-a clasat pe locul 12 din 22 de echipaje.

Vineri, Mihai Cristian şi Ciprian Nicolae Daroczi au obţinut medaliile de bronz în proba de bob-2 masculin.