◂ UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ▸

Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România

Mircea Lucescu i-a împăcat pe fanii lui Dinamo Kiev! A câștigat Supercupa Ucrainei în fața fostei sale echipe, Șahtior

Mircea Lucescu a cucerit primul trofeu cu Dinamo Kiev după doar două meciuri oficiale – echipa sa a învins pe marea rivală, Șahtior Donețk, în Supercupa Ucrainei.

Dinamo Kiev s-a impus cu 3-1 în El Clasico din Ucraina în care Il Luce a fost pentru prima oară adversar al fostei sale echipe de care nu s-a dezis după ce a semnat cu clubul lui Surkis.

Carlos de Pena și Gerson Rodrigues au adus repede în avantaj pe kieveni, însă Junior Moraes, fostul atacant al Gloriei Bistrița a redus din handicap înainte de pauză. Fan Sol a stabilit scorul final în minutul 84.

Mircea Lucescu a câștigat la scor primul meci oficial la Dinamo Kiev, dar nu e pe deplin mulțumit: „Ne-au lipsit 8 jucători”

Mircea Lucescu (75 de ani) a câștigat, vineri, primul meci oficial din mandatul de la Dinamo Kiev, pe terenul celor de la Olimpik Donețk, scor 4-1, în etapa inaugurală din Ucraina.

Vicecampioana Ucrainei a controlat jocul, iar Buyalskyy și autogolul lui Zaviysky au dus scorul la 2-0 după doar 16 minute. Politylo a redus din diferență în minutul 23, însă Supriaga și Tsygankov au majorat avantajul echipei conduse de Mircea Lucescu, în repriza secundă.

Tot în prima rundă a noului campionat din Ucraina, Șahtior Donețk, semifinalistă a Europa League, a câștigat contra celor de la Kolos Kovalivka, scor 3-1.

Mircea Lucescu, după primul meci oficial la Dinamo Kiev: „Ne-au lipsit opt jucători. Doi au COVID-19”

La finalul meciului cu Olimpik, Mircea Lucescu s-a arătat mulțumit de prestația elevilor săi, însă nu și de lotul pe care l-a avut la dispoziție pentru acest joc.

„Un meci bun. Am dominat, chiar dacă azi ne-au lipsit opt jucători: doi au COVID-19, iar șase nu avut timp să se recupereze după accidentări. Am fi putut câștiga la o diferență chiar mai mare.

Am cinci înlocuiri la dispoziție, deci pot schimba mereu atunci când îmi doresc. A fost doar primul meci. Vreau să văd cât mai mulți jucători. În amicale, intensitatea nu e la fel. Trebuie să ne decidem cât mai repede asupra echipei de bază.

Îi felicit pe jucători. S-au antrenat foarte bine în ultima săptămână și au obținut rezultatul pe care îl meritau”, a declarat Mircea Lucescu, potrivit sport.ua.