Un careu organizatoric la „GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN”

Pe 30 ianuarie 2020, în sala de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor s-a derulat „Gala Excelenţei Sportului Ieşean” pentru performanţele reuşite în 2019. Într-o transmisie în direct la TVR Iaşi, jurnalistul Vasile Arhire, prezentatorul evenimentului, a trecut în revistă şi a invitat pe scenă pe toţi performerii anului trecut în sportul ieşean, pe diferite categorii de premiere, 10 la număr, ele fiind: SPORTUL PENTRU TOŢI, SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ, SPORTIVI VETERANI, SPORT ÎN COMUNITATE, ECHIPE ŞI ECHIPAJE, PREMII SPECIALE, SPORT ŞI EDUCAŢIE, ARTE MARȚIALE, SPORTURI NEOLIMPICE, SPORTURI OLIMPICE.
Gala a fost organizată anul acesta de Consiliul Judeţean Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, DJST Iaşi şi ISJ Iaşi, iar acest „careu” ieşean a fost şi unul productiv, sportivii şi antrenorii lor primind diferite diplome, plachete de excelenţă şi premii în bani.
Au urcat pe scenă şi au oficiat festivităţile de premiere preşedintele CJ Maricel Popa, primarul Mihai Chirica, consilierul DJST Iaşi Alexandru Cişman, inspectorul şcolar general al ISJ Genoveva Farcaş, deputaţii Camelia Gavrilă şi Vasile Cîtea, preşedintele FR Handbal Alexandru Dedu, noul preşedinte executiv al echipei de fotbal CSM Politehnica Iaşi Ciprian Paraschiv, fotbalistul Andrei Cristea etc.
Cei premiaţi au fost următorii:

I. SPORTUL PENTRU TOTI:

1.Paraschiv Cristian – Preşedinte AS Natura    

2.Cojocaru Marius – Profesor comuna Sireţel  

3. Argeanu Cristian – Profesor comuna Popești      

4.Brișcariu Daniel – Profesor comuna Ţibana  

5.Anghel Dumitru – Asociaţia Judeţeană de Baschet    

6. Amironesei Gabriela – Profesor la Şcoala Gimnazială Ştefan Bârsănescu Iaşi 

7. Comisu Sorin – Director Colegiul Tehnic Gheorghe Asachi Iaşi      

8. Cănănău Dan – Profesor Şcoala Gimnazială Ion Creangă Iaşi
II. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ:

1. Lucaci Ilinca – CSŞ Unirea Iaşi – Gimnastică ritmică

2. Verbuță Diana Maria – CS Risei – Karate tradiţional 

3. Lăcatuș Darius – Centrul de excelență   

4. Dănuț Nechifor – Academie Gheorghe Hagi

5. Timofte Fabian – CSM Politehnica Iaşi -.fotbal  
III. SPORTIVII VETERANI:

1. Ene Maria      – Atlet Veteran   

2. Anița Aurel – Atlet Veteran      

3. Roiu Aurel – CFR Iași – căpitanul echipei popice seniori +60

4. Țidularu Vasile – CFR Iași – antrenorul echipei de popice seniori +60

IV. SPORT ÎN COMUNITATE:

1. Echipa de fotbal Unirea Ruginoasa – copii         

2. Gheorghe Băiceanu – Primăria Valea Seacă 

3.Antăluț Petre – Primăria Mircești         

4. Ionel Vatamanu – Primăria Tg. Frumos 

5. Ioan Lazăr – Primăria Lespezi  

6. Dumitru Pantazi – Primăria Pașcani

7. Gavril Liviu Mihai      – Consiliul Local Iași      
V. ECHIPE ȘI ECHIPAJE:

1. CS Politehnica      Iaşi –  Șah Seniori – CN  

2. CS Politehnica      Iaşi – Șah Senioare – CN 

3. CS Politehnica      Iaşi – Tir Pușcă Seniori – CN 

4. CS Politehnica      Iaşi – Rugby în 7 Senioare – CN   

5. CSM Iași – Sabie Senioare – CN     

VI. PREMII SPECIALE:

1. Narcis Pohoață      – jurnalist, Presa sportivă

2. Petru Ciorbă – CFR Iaşi – Culturism      

3. Olăeru Nicolae      – Fost sportiv şi antrenor      

4. Țuchel Valeriu      – Fost sportiv şi antrenor

5. Octavian Neagoe – Fost Președinte la CS Politehnica Iaşi      

6. Tiberiu Dolniceanu     – Scrimă      

7. Alin Moldoveanu – Tir pușcă, fost campion olimpic la JO Londra 2012
VII. SPORT ȘI EDUCAŢIE:

1. Schender Costel – Profesor la. LPS Iaşi – handbal

2. Ioana Babiuc – Arbitru Judo la JO Tokyo 2020

3. Marian Cucuteanu – comuna Podu Iloaiei

4. Doban Daria – LPS Iaşi – antrenor Teșu Adrian

5. Vlad Stegariu – Master – anul I FEFS

VIII. SPORTIVI LA ARTE MARȚIALE:

1. Luca Alexandru – CS Olimpic Iaşi – Karate Tradiţional  

2. Stănache Paul – CS Olimpic Iaşi – Karate Tradiţional     

3. Ursu Rareș – CS Olimpic Iaşi – Karate Tradiţional   

4. Teleman Bogdan Adrian – CS Blue Kiem    

5. Balaur Bianca – CS Enpi Iaşi – Karate Tradiţional    

6. Postolache Octavian – CS Enpi Iaşi – Karate Tradiţional

7. Ciubotariu Aurel – CS Enpi Iaşi – Karate Tradiţional      

8. Bălăiaşa Dragoș – CS Enpi Iaşi – Karate Tradiţional

VIII – B. ANTRENORI ARTE MARŢIALE:

1. Petronel Luca – CS Olimpic Iași – Karate Tradițional     

2. Pascaru Irina – CS Olimpic Iași – Karate Tradițional

3. Macovei Florin     – Antrenor Lot Naţional 

4. Popa Răzvan – CS Enpi Iași     – Karate Tradițional 

5. Constantin Adăscăliței – CS Enpi Iaşi – Karate Tradițional
IX. SPORTIVI LA SPORTURI NEOLIMPICE:

1. Topliceanu Elena – CSŞ Unirea Iaşi – antrenor: Alexandrescu Cezar   

2. Nedelcu Cristian – CSŞ Unirea Iaşi       

3. Frai Cosmin – CSM Iași – antrenor: Frai Constantin 

4. Stoleru George – CS Politehnica     Iaşi – antrenori: Danilov Vladimir şi Vlad Ungureanu 

5. Obadă Ema – CS Politehnica Iaşi – antrenor: Manole Vasile  

6. Ene Diana – CSM Iași – antrenor: Ivan Gabriela

7. Iordan Alexandru – CSM Iași – Purice Russ Felicia  

8. Sandu Ștefana – CSM Iași        

9. Gîrțan Gabriel – CSM Iași       

10. Serpescu Sebastian – CSM Iași           

11. Gavrilovici David – CS Gimnis Iași     – antrenor: Bantă Bogdan

12. Ivan Gabriela      – antrenor: Ivan Gabriela

IX – B. ANTRENORI LA SPORTURI NEOLIMPICE:

1. Gabriela Ivan – CSM Iași – Radioamatorism

2. Bantă Bogdan – CS Gimnis Iași – Gimnastică Aerobică  

3. Vladimir Danilov – CS Politehnica Iaşi – Șah    

4. Vlad Ungureanu – CS Politehnica Iaşi – Șah      

5. Vasile Manole – CS Politehnica Iaşi – Șah   

6. Felicia Purice Russ – CSM Iași – Fitness/Culturism 

7. Alexandrescu Cezar – CSM Iași – Tir cu Arcul   

8. Frai Constantin – CSM Iaşi – Tir cu Arcul    

X. SPORTIVI LA SPORTURI OLIMPICE:
1. Spiridon Georgiana – CS Politehnica-LPS Iaşi – Antrenor: Popovici Viorel 

2. Verdeș Andreea – CSŞ Unirea Iaşi – Antrenor: Radu Cătălina
3. Aniței Laura – CSŞ Unirea Iași – Antrenor: Radu Constantin

4. Târzoman Eusebiu – CSM Gladiatorul Com Val – Antrenor: Băietu Ion   

5. Cobzaru Bianca – CFR – CSŞ Unire Iaşi – Antrenor: Nicu Brânzei

6. Cidu Matei – CSM Iași – Antrenor: Lupeică Alin     

7. Cozmuleanu Codrin – CSM Iași – Antrenor: Sirițeanu Alexandru      

8. Ursachi Răzvan – CSM Iași – Antrenor: Tofan Radu
9. Cireș Patricia – CSM – CSŞ Unirea Iaşi – Antrenor: Cserhati Adriana

10. Moroșanu Andrada – CSM – CSŞ Unirea Iaşi – Antrenor: Băhnărel Sorin  

11. Ceobanu Florin – CSM – CSŞ Unirea Iaşi – Antrenor: Atomei Ciprian 

12. Simionescu Vlad – CS Politehnica Iaşi – Antrenor: Năftică Costel

X – B. ANTRENORI LA SPORTURI OLIMPICE:

1. Popovici Viorel – CS Politehnica – LPS Iaşi – atletism    

2. Radu Cătălina – CSŞ Unirea Iaşi – gimastică ritmică

3. Radu Constantin – CSŞ Unirea Iaşi – gimastică ritmică          
4. Băietu Ion    – CSM Gladiatorul-Com Val – Box    
5. Nicu Brânzei – CFR – CSS Unirea Iaşi – Box     
6. Lupeică Alin – CSM Iași – Scrimă  
7. Sirițeanu Alexandru – CSM Iași – Scrimă     
8. Tofan Radu – CSM Iași – Scrimă     
9. Cserhati Adriana – CSM-CSS Unirea Iaşi – canotaj   
10. Băhnărel Sorin – CSM-CSS Iaşi – canotaj  
11. Atomei Ciprian – CSM – CSŞ Unirea Iaşi – canotaj
12.  Costel Năftică – CS Politehnica Iaşi – judo.
Gala de la Iaşi a fost presărată de numeroase momente artistico-sportive susţinute de elevii de la clasa de Percuție de la Colegiul Național de Artă Octav Băncilă Iaşi, elevii de la cercul de speed stacks – prof. Cristian Paraschiv, sportivele de la Gimnastică Ritmică – CSŞ Unirea Iaşi – prof. Radu Constantin, sportivii de la fitnes/culturism de la CSM Iaşi – Felicia Purice Russ, elevii de la Dans Sportiv de la Kasta Morrely Iaşi.

DAN TEODORESCU / UZPR

Despre autor

Articole asemănătoare

Lasă un răspuns

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.