Ferencvaros – CSM București 31-27. Primul joc din 2021 în Champions League a fost unul „nebun”, cu răsturnări de situație

În direct la Digi Sport, CSM București a debutat în noul an cu un eșec, 27-31 cu Ferencvaros, în grupa A din Liga Campionilor.

Ferencvaros – CSM București 31-27. Româncele au condus la pauză

Maghiarele au deschis scorul prin Bolk și au condus o bună perioadă de timp. La un moment dat, Ferencvaros a avut chiar și 4 goluri avans, dar Lazovic a egalat la 11.

A fost momentul din care CSM a început să joace parcă altfel, iar la pauză a condus cu 16-14, mulțumită lui Neagu, Pintea, dar și paradelor Denisei Dedu.

Ferencvaros – CSM București 31-27. „Tigroaicele” au misiunea dificilă de a se califica în sferturi

CSM a marcat primul gol al părții secunde prin Neagu, de la 7 metri, iar diferența era de 3 goluri. Nu a trecut mult, iar unguroaicele au tras de ele și au egalat de mai multe ori.

Ambele echipe au tot condus pe rând, dar pe final, elevele lui Adi Vasile au cedat, iar Klujber, Behnke și Hafra au marcat pe bandă rulantă și au stabilit scorul final, Ferencvaros – CSM București 31-27.

Pentru CSM au înscris Cristina Neagu 9 goluri, Barbara Lazovic 7, Crina Pintea 4, Carmen Martin Berenguer 3, Siraba Dembele Pavlovic 2, Elizabeth Omoregie 1, Andrea Klikovac 1.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Emily Bolk 5, Katrin Gitta Klujber 5, Noemi Hafra 5, Nadine Schatzl 3, Aniko Kovacsics 3, Julia Behnke 3, Antje Angela Malestein 4, Greta Marton 2, Anett Kovacs 1.

CSM este la al treilea meci consecutiv fără victorie în competiţie, un egal cu Krim, eşecuri cu Rostov şi Ferencvaros.

După acest rezultat, CSM rămâne pe locul secund în grupa A, cu 11 puncte, însă are cele mai multe meciuri jucate, 9. În această situație, e destul de greu ca bucureștencelele să se mai califice direct în sferturi, acolo unde merg primele două clasate din grupe, însă e aproape sigur că vor evolua în optimi.