Victorie uriașă pentru handbalul românesc: vom avea o echipă în semifinalele Ligii Europene la fete

Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila a învins sâmbătă, pe teren propriu, formația rusa Kuban Krasnodar, scor 36-32 (17-13), in ultimul meci din grupa D a EHF European League la handbal feminin. Astfel, Dunărea Brăila va fi adversara din sferturi a echipei Minaur Baia Mare, conform news.ro.

Rezultatele complete ale echipei Dunărea in grupa D sunt: 29-27 si 31-25 cu Fleury, 25-25 si 36-32 cu Kuban Krasnodar, 25-27 si 24-31 cu Siofok.

Astfel, Dunărea încheie pe locul 2, cu 7 puncte si se califica in sferturile de finala.

Sâmbătă se mai joaca meciul dintre Siofok (9 puncte) si Fleury (0), insa rezultatul nu mai afectează programul din sferturile de finala, in care se joaca încrucișat cu primele doua clasate din grupa C.

Acolo, Minaur este lider (10 puncte), urmata de Astrakhanochka (8), iar in sferturi se vor duela Minaur – Dunărea si Siofok – Astrakhanochka. Astfel, tara noastră e sigura de prezenta in Final Four-ul celei de-a doua competiții continentale la handbal feminin.