44  „ambasadori”, invitați la Festivalul Național „Regina Sânzienelor”,  ediția a VII-a, 19-20 iunie 2021, Bucovina

Obiceiurile practicate la Sărbătoarea Sânzienelor, născută dintr-un străvechi cult al soarelui, având o dublă semnificație, una păgână și una creștină, dovedesc conservatorismul tradiţiei româneşti populare, cu mult mai veche decât istoria.

Dumitru Parasca, organizatorul Festivalului Național „Regina Sânzienelor”, a cutreierat țara, în lung și în lat, invitând din fiecare județ câte un reprezentant, păstrător de tradiții.  Pentru fiecare „ambasador”,  Marian Pricope a realizat un videoclip de prezentare care poate fi vizualizat pe pagina festivalului. (https://reginasanzienelor.ro/). 

În data de 3 mai 2021, au început înscrierile la concursul din cadrul festivalului, care se desfășoară pe mai multe secțiuni: prințese, regine, grupuri, costume inspirate din mitologia românească. Regulamentul concursului poate fi consultat pe pagina festivalului.  

Ambasadori la festival:

  1. jud.Suceava – ILARIA PUȘCĂ – director Școala Moldovița, coord. Ansamblului „Gura Izvorului”;
  2. Bucovina – ELENA NEGRU – prof., coord. Ansamblul „Bilcuța”;
  3. jud.Botoșani – LAURENȚIU PALADE – profesor, compozitor;
  4. jud.Cluj – IULIA MERCA – elevă, solistă;
  5. jud.Tulcea – ȘTEFAN COMAN, maestrul coregraf manager la Ansamblul „Baladele Deltei”;
  6. jud.Bihor – CARMEN VASILE, conf.univ.dr. la Universitatea din Oradea; 
  7. jud.Argeș – GHEORGHE MITRACHE, producător al emisiunii culturale „Poveștile Argeșului”, director al Asociației „Dumnezeu este iubirea”;
  8. jud.Teleorman – IOANA CALOTĂ PHILIPPIDE,  actriță la Teatrul „Nottara”;
  9. jud.Ilfov – București – ADRIAN LEFTER,  actor la Teatrul „Țăndărică”;
  10. jud.Constanța – GETA RĂVDAN HUNCANU,  asist. univ.dr. la Universitatea „Ovidius”;
  11. jud.Bistrița-Năsăud – IOSIF CIUNTEREI,  etnolog drd., realizatorul proiectului „Iosif de pe coclauri”;
  12. jud.Brașov – ADRIAN SCRIMINȚ,  prim-balerin al Operei Naționale Brașov, scriitor, redactor;
  13. jud.Neamț – GEORGIANA CARMINA ȘERBAN AXINTE,  prof.canto la Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare” Neamț;
  14. jud.Maramureș – SUZANA și DACIANA VLAD – „Gemenele folclorului maramureșean”;
  15. jud.Sălaj – ALEXANDRA CHIRA,  studentă, solistă;
  16. jud.Călărași – LAVINIA VASILE,  director la Palatul Copiilor Călărași;
  17. jud.Prohova – ADELA DUMITRACHE-DUMITRU, prof., solistă, coord.Ansamblul „Cununița Muntenească”;
  18. jud.Covasna – FLORENTINA TEACĂ, prof., economist, scriitor;
  19. jud.Hunedoara – NICOLAE GRIGORAȘ, coregraf Ansamblul „Doina Crișului” Brad;
  20. jud.Ialomița – CLEMENTINA TUDOR, manager la Centrul Cultural UNESCO „Ionel Perlea”;
  21. jud.Bacău – IULIAN BUCUR, conduce Muzeul de Etnografie din cadrul Complexului Muzeal „Iulian Antonescu” Bacău;
  22. jud.Alba – DENISA CHIRILĂ – elevă, solistă;
  23. jud.Mureș – DIANA IZABELA MARIN, elevă, solistă;
  24. jud.Dolj – ADRIAN IRINEL CĂNURECI – conduce Muzeul de Etnografie „Casa Băniei”;
  25. jud.Harghita – LĂCRĂMIOARA POP, director la Căminul Cultural Tulgheș;
  26. jud.Sibiu – LOIS MARIA SÎRBU, artist plastic;
  27. jud.Dâmbovița – ION DANIELA, solistă, fondatoarea Fundației Culturale „Rodica Bujor”;
  28. jud.Galați – PAUL BUȚA, actor la Teatrul Muzical „Nae Leonard” Galați, folclorist la Centrul Cultural „Dunărea de Jos”; 
  29. jud.Satu Mare – LAURA MELINDA TĂTĂRAN, muzeograf la Muzeul Județean Satu Mare;
  30. jud.Brăila – GABRIELA POPA, etnolog, jurnalist;
  31. jud.Arad – formația de muzică medievală „LUPUS DACUS”, președinte ANDREI MOȚ;
  32. jud.Iași – RODICA RODEAN, scriitoare, jurnalistă, președinte fondator al Asociației culturale „Universul Prieteniei”;
  33. jud.Caraș Severin – DESPINA BĂLTEAN, profesor;
  34. jud.Giurgiu – GIANINA MEHEDINȚU, profesor;
  35. jud.Gorj – MARIA CORLAN MISCHIE, solistă, coord. Ansamblul de Datini și Obiceiuri Populare ,,TISA” din Tismana (Școala Populară de Artă ,,Constantin Brâncuși” Târgu Jiu);
  36. jud.Vaslui – LORENA OLTEAN, jurnalist la Societatea Română de Radiodifuziune, solist;
  37. jud.Vâlcea – ALEXANDRU ILINCA, propus ptr.titlul„Tezaur uman viu”, și ANA-MARIA CÎRSTEA, corespondent la Radio România Actualități, reporter Antena 3 Vâlcea, solist;
  38. jud.Olt – CLAUDIA BALAȘ, șef al Secției de Etnografie a Muzeului Județean Olt;
  39. jud.Mehedinți – FLORENTINA PLENICEANU, muzeograf la Muzeul Regiunii Porților de Fier;
  40. jud.Timiș – DESANCA LALICI, prof. de canto la Școala Populară de Arte Timișoara, solist;
  41. jud.Buzău – DIANA DOINA DICIANU, artist plastic, scriitor;
  42. jud.Vrancea – CĂTĂLINA GABRIELA CORA, etnolog la Centrul Cultural Vrancea;
  43. Basarabia – IRINA CHIRINCIUC, interpret de muzică populară, poet;
  44. Bucovina de Nord – ELENA NANDRIȘ, prof. de muzică, solist, poet.

 

BUCOVINA ÎȘI AȘTEAPTĂ OASPEȚII!

 

Rodica Rodean/UZPR

Despre autor

Articole asemănătoare

Lasă un răspuns

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.