Veste neașteptată primită de Gabriela Ruse după victoria carierei. Tenismena a fost invitată la Winners Open. E a cincea româncă pe tablou

Organizatorii turneului WTA de la Cluj-Napoca, Winners Open, care va avea loc in perioada 1-8 august, au decis sa ii ofere un wildcard jucătoarei romane de tenis Elena Gabriela Ruse, potrivit unui comunicat remis, luni, AGERPRES.

Anunțul vine după ce Ruse a câștigat, duminica, turneul Hamburg European Open, obținând șapte victorii in tot atâtea zile si primul titlu WTA al carierei. Ruse a urcat 65 de poziții in clasamentul WTA, pana pe locul 133

Gabriela va intra pe tabloul principal al turneului de la Cluj alături de jucătoare de top si ar putea sa o reîntâlnească acasă pe germanca Andrea Petkovic (97 WTA), pe care a învins-o in finala competiției de la Hamburg.

Ruse este a cincea jucătoare din Romania care intra pe tabloul principal la Winners Open, după Patricia Maria Țig, Irina-Camelia Begu, Ana Bogdan si Irina Bara.

Turneul de tenis Winners Open va avea loc in 1-8 august, la Winners Sports Club, cu public. Abonamentele si biletele au fost puse in vânzare in date de 1 iulie si mai mult de jumătate au fost deja epuizate, precizează organizatorii. Competiția se va disputa pe zgura, va avea probe de simplu si dublu, premii de 235.000 de dolari si 250 de puncte in clasamentul WTA

In 2020, Winners Open a fost primul turneu de tenis cu premii in bani si fără puncte din Romania organizat după cele trei luni de izolare din anul 2020 (2-5 iulie). Competiția a fost atractiva pentru șase nume mari ale tenisului romanesc: Irina Begu, Irina Bara, Gabriela Ruse, Jaqueline Cristian, Georgia Crăciun si Miriam Bulgaru. Gabriela Ruse a câștigat marele premiu de 10.000 de dolari si a avut șansa sa joace un meci demonstrativ de dublu mixt cu Simona Halep, Horia Tecău si Marius Copil.