Gimnasta Ioana Stănciulescu a câştigat titlul european la sol, la junioare

Gimnasta Ioana Stănciulescu a câştigat, duminică, medalia de aur în concursul de sol din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Glasgow, la junioare.
Stănciulescu, care a concurat ultima în finala de la sol, a fost notată cu 13.433.

Cealaltă româncă din finala de la sol, Antonia Duţă, s-a clasat pe locul patru, cu un punctaj de 19.900, la egalitate cu medaliata cu bronz, britanica Amelie Morgan, şi cu ocupanta poziţiei cinci, rusoaica Vladislava Urazova.

Silviana Sfiringu a concurat duminică în două finale, la sărituri şi la bârnă. La sărituri, ea a ocupat locul cinci, cu media 13.849. Aurul a fost câştigat de italianca Asia D’Amato (14.233). La bârnă, românca s-a clasat pe şase (12.700), în timp ce medalia de aur i-a revenit tot unei italience, Giorgia Villa (13.633).