PORTUGALIA U21 – ROMÂNIA U21 1-2

Radu cel FABULOS! Penalty apărat în minutul 90+9 și victorie extraordinară a „tricolorilor” mici! Suntem favoriți la calificarea la EURO 2019
România U21 s-a impus cu 2-1 la Paços de Ferreira în preliminariile EURO 2019 din Italia, în fața echipei similare a Portugaliei, după reușitele lui Cicâldău (52) și Ivan (59), respectiv Carvalho (84).

Echipa pregătită de Mirel Rădoi, aflat la primul meci pe banca naționalei de tineret, a suferit în debutul partidei, sufocată de ocaziile portughezilor. După începutul de foc, Man și Coman au dat primele semne de viață ale tricolorilor, dar ocaziile celor doi steliști nu s-au concretizat pe tabelă. Ianis Hagi a semnat ultima șansă a primei reprize, echilibrând balanța ocaziilor.

România a revenit în forță de la cabine, înscriind în minutul 52 prin Cicâldău, care a șutat cu dreptul de la marginea careului, după pasa primită de la Coman. 7 minute mai târziu Ivan a majorat diferența, assist perfect Dennis Man.

Lucrurile s-au complicat după eliminarea lui Nedelcearu din minutul 71. Portarul Ionuț Radu a început seria paradelor eroice, dar nu a mai putut face nimic în minutul 85, când Joao Carvalho a înscris cu capul.

Emoții mari pe final de meci! Ivan a văzut și el roșu în minutul 90 și naționala a fost în corzi în prelungirile-record acordate: 9 minute!

Rezultatul a fost salvat de un Ionuț Radu excepțional, care a rezolvat toate fazele de poartă, apărând inclusiv un penalty în minutul 90+9!

Portugalia – România 1-2

Mai sunt de jucat: România – Bosnia, Elveția – Liechtenstein, Țara Galilor – Portugalia (11 septembrie); Liechtenstein – Portugalia (11 octombrie); România – Țara Galilor (12 octombrie); România – Liechtenstein, Portugalia – Bosnia, Țara Galilor – Elveția (16 octombrie)

Ultimele 3 jocuri din calificări sunt acasă, iar cele mai bune 4 locuri 2 merg în baraj.

România e singura echipă națională neînvinsă în grupa 8 a calificărilor pentru Euro 2019. La EURO merg 4 echipe din 9 clasate pe poziția secundă. Așadar, cu succese acasă împotriva Bosniei, pe care am bătut-o în deplasare, și Țării Galilor, ar trebui să avem asigurat un loc de baraj.
Portugalia U21 – România U21 1-2
Au marcat: Carvalho 84 / Cicâldău 52, Ivan 59
Carvalho a ratat penalty (90+9)

Portugalia: Pereira – Fonseca (Diogo Gonçalves 75), Fernandes, Ferreira, Ribeiro – Eustáquio (João Filipe 46), Pêpê, João Carvalho – Jota, Félix, Heriberto (Gil Dias 60)
Rezerve: Virginia, Leite, M. Pereira, A. Horta
Antrenor: Rui Jorge

România: I. Radu – Boboc, Nedelcearu, Pașcanu, Fl. Ștefan (Borța 90) – Nedelcu, Cicâldău – Man (Ciobanu 90+5), I. Hagi (Ad. Rus 77), Fl. Coman – A. Ivan
Rezerve: Căbuz, Ad. Petre, Oaidă, Mățan
Antrenor: Mirel Rădoi

Arbitru: Ali Palabıyık (Turcia) / A1: Kerem Ersoy / A2: Serkan Olguncan (ambii din Turcia)