Rezultatele din semifinalele Europa League: Arsenal ia o opțiune serioasă pentru finală, Chelsea obține doar o remiză

Joi seara au avut loc meciurile din prima manșă a semifinalelor Europa League.

Rezultatele inregistrate sunt urmatoarele:

ARSENAL – VALENCIA 3-1 (Lacazette ’18, ’26, Aubameyang ’90 / Diakhaby ’11)
FRANKFURT – CHELSEA 1-1 (Jovici ’23 / Pedro ’45)
La Londra, Arsenal a invins Valencia cu 3-1, desi formatia iberica a inceput mai bine partida.
Mouctar Diakhaby a deschis scorul pentru „lilieci” in minutul 11, insa Arsenal a reusit sa intoarca aproape imediat rezultatul.
Eroul „tunarilor” a fost Alexandre Lacazette, care a marcat golurile ce au adus victoria lui Arsenal.
Arsenal a luat o optiune mare pentru calificarea in finala, dupa o reusita a lui Aubameyang, din minutul 90.
In cealalta partida a serii, Eintracht Frankfurt si Chelsea au terminat la egalitate, scor 1-1.

Mansa retur va avea loc joia viitoare, de la ora 22:00.

Meciurile sunt televizate de Digi Sport, Telekom Sport si Look TV.