default-logo

OMAGIUL ADUS LUCEAFĂRULUI ROMÂNESC, POETUL MIHAI EMINESCU

OMAGIUL ADUS LUCEAFĂRULUI ROMÂNESC, POETUL MIHAI EMINESCU vine dinspre Japonia cu premii și diplome pentru scriitorii și jurnaliștii români.

Aflat la a VII-a ediţie, dar prima din ”Era Reiwa” , Concursul s-a desfăşurat sub protecţia cifrei magice 7 şi a delicatei flori de prun(umeshu)…
Şi de data aceasta, autorii au încântat prin ineditul tematicii abordate, prin naturaleţe şi prospeţime.
Felicitări, tuturor laureaților, mii de mulțumiri artistei Mirela Pete care s-a întrecut pe sine…în realizarea acestei prețioase DIPLOME încărcată de subtile simboluri și semnificații. Într-o zi voi vorbi despre ele, dar… Dacă priviți cu atenție… în josul muntelui Fuji, la baza porții „Torii”, veți zări autograful artistei Mirela Pete. În cele din urmă, Diploma este o delicată operă de artă…în stilul caracteristic japonezilor.
Mai trebuie să știți că… am adus un pios omagiu și celui care mi-a fost „mentor”, Mircea Motrici, cel plecat la stele…
LISTA PREMIAȚILOR:

PROZĂ

Roman:
– Senior Adrian Nicola- Premiul de Excelență
– Dl. Nan C. Ilie- Premiul special „Yasunari Kawabata”

Proză scurtă:
– „ZĂTRENI FILE DE LEGENDĂ”(antologie-proză scurtă)- Marele Premiu

Antologii:
– Dna. Vasilica Mitrea(antologie jurnalistică)-Diplomă de Merit

Evocări literare:
– Dra. Alexandra Flora Munteanu-Diplomă de Excelență

Monografii:
– Dna Cornelia Cărpuș-Diplomă de Excelență

POEZIE:
– Dna Garofița Jianu- Marele Premiu
– Dl. Floarin Chelan -Premiul special al juriului
-Dna Georgeta Olteanu(poezie-bilingvă)- Marele premiu
-Gheorghe Stroia- Marele Premiu
– Dna Maria Ciobotariu- Premiul „Romantica”

LITERATURĂ PENTRU COPII
Poezie:
– Dna Valeria Tamaș-Marele Premiu
– Dna Titina Nica Țene- Diplomă de Excelență
Povești:
– Dra Cristina Beatrice Preda- Marele Premiu
Povești în rime:
– Dna Aurora Luchian-Marele premiu

HAIKU:
– Dna Andana Călinescu(haiku-ediție-trilingvă)- Marele Premiu
– Dna. Arșaluis Sarchisian Gurău- Premiul Special „MATSUO BASHO”
– Dna. Aura Văceanu-Premiul „Sakura”
„Cele patru anotimpuri”(antologie-bilingvă)- Marele Premiu
– „Hoinari prin lume-Fotohaiku( ”antologie- bilingvă)-Marele Premiu

ARTĂ:

– Dra Enya Pete(grafică ukyio)- Marele Premiu
– Dna Mirela Pete(ilustrații-carte) Marele Premiu
– Dna Florentina Neicu- Diplomă de Excelență

REVISTE DE CULTURĂ:

– Revista „MIRAJUL OLTULUI”- Marele Premiu
– Revista „DOBROGEA CULTURALĂ”-Diplomă de Excelență

LUCRĂRI DE CERCETARE ȘI DOCUMENTARE:

– Senior Iulius Predușel- Premiul de Excelență
– „Reviste dobrogene ale României mari”(colectiv de autori)-Diplomă de Merit

PREMII ACORDATE PENTRU ACTIVITĂȚI DESFĂȘURATĂ PE MAI MULTE PLANURI:
– Senior Al. Florin Țene- Premiul de Excelență
– Senior Mihai Leonte- Premiul de Excelență
– Senior Aurel Lăzăroiu- Cavaler al Ordinului Florii de cireș
– Dna Maria Vaida- Marele Premiu

PREMII ACORDATE POSTUM:

– Senior Mircea Motrici-Cavaler al Ordinului Crizantema de Aur (cartea „Visul sărută Japonia”)

– Dna Ivonne Rossignon- Marele Premiu(poezie)

HORS CONCOURS:
– Dna Cristina Cărbune (Inoguchi)- Premiul de Excelență(Promotor cultural în Japonia);
– Dna Teodora Manole- Premiul Special „Our Lady of Akita”(donație cărți pentru românii din diaspora și prieten al Japoniei);

A consemnat,
Floarea Cărbune

Despre autor

Articole asemănătoare

Lasă un răspuns

*

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.